Ahi Evran Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, 1976 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Yükseköğretim Kurulu Örgün Yükseköğretim Dairesine bağlı olarak eğitim öğretime açılmıştır. Yüksekokulumuz 1982 yılında 2809 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin değiştirilerek kabulüne dair kanunla kurulmuş bulunan Gazi Üniversitesi’ne bağlanmıştır.
17.03.2006 tarih ve 76111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5467 Sayılı Kanunla 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanuna eklenen yeni ek maddeyle Ahi Evran Üniversitesi’ne bağlanmıştır.
Meslek Yüksekokulumuz bölgenin en modern ve en donanımlı yüksekokullarından birisidir.

2015 Yılı itibariyle Meslek Yüksekokulumuz Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu olmak üzere ikiye bölünmüştür. 
Yüksekokulumuz bünyesinde;
4 adet 40'ar öğrenci kapasiteli bilgisayar laboratuvarı
1 adet elektrik atölyesi
1 adet inşaat çizim sınıfı
1 adet  200 öğrenci kapasiteli öğrenci kantini
1 adet 175 kişilik konferans salonu
12 adet öğrenci dersliği
16 adet öğretim görevlisi odası bulunmaktadır.
Akademik personel niteliği bakımından Türkiye’nin en donanımlı öğretim elemanlarına sahip olan Meslek Yüksekokulumuzda  7 Doçent, 10 Dr. Öğr. Üyesi, 21 Öğretim Görevlisi olmak üzere toplam 38 öğretim elemanı görev yapmaktadır.   
Meslek Yüksekokulumuzun en önemli amacı bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda bölümler açarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektir. Bu anlayışa sahip Meslek Yüksekokulumuzda toplam  6 bölüm 11 program bulunmaktadır.
Üniversitemiz Meslek Yüksekokul Müdürlüğü Görevi 27 Mayıs 2015 tarihinden bu yana Doç. Dr. Mustafa ÖZDURAN tarafından yürütülmektedir.
Öğrenci Topluluklarımız

Ahi Biliştay Topluluğu
Doğa Sporları Topluluğu
Ekonomi Topluluğu
Genç Yöneticiler Topluluğu
Kariyer ve Yönetim Topluluğu
Pusula Topluluğu
Uluslararası İlişkiler ve Medeniyet Araştırmaları Topluluğu
Yeni Dünya Uluslararası İlişkiler Topluluğu


Fakültemizde, iç ve dış paydaşlarla yapılan düzenli toplantılarla, bölümlerimizin eğitim programlarının güncel kalmasına özen gösterilmektedir. Ayrıca üniversitemiz bünyesinde oluşturulmuş olan AYDEP uzaktan eğitim modülü ile derslerimizin tümü pandemi sürecinde çevrim içi olarak verilmektedir.